Imate bol u grlu, a niste sigurni da li je to posljedica prehlade, angine ili streptokoke? Predstavljamo nekoliko pitanja i odgovora koji možda mogu pomoći.
Sadržaj teksta:
U čemu je razlika između prehlade, strep grla i angine?
Bol u grlu je često prvi znak prehlade. Međutim, ovaj simptom se često popravi ili nestane u roku od dan ili dva. Drugi simptomi prehlade, kao što su curenje ili zapušen nos, mogu pratiti bol u grlu.
Strep grlo je infektivno stanje koje prouzrukuje bakterija streptokoka. Bol u grlu je često jači i traje duže.
Angina ili tonzilitis je bolno zapaljenje ili infekcija krajnika, odnosno tkiva koja se nalaze u zadnjem dijelu grla.
Da li bol u grlu izaziva bakterija ili virus u slučaju prehlade?
Bol u grlu može biti izazvanvirusima ili bakterijama. Najčešći uzrok upale grla su virusi i njih prate simptomi prehlade kao što su curenje nosa, kašalj, kihanje i crvenilo očiju. Pored toga, upalu grla mogu izazvati pušenje, zagađenje vazduha, alergija i suv vazduh.
Pored upale grla, u simptome prehlade spadaju
- curenje nosa
- kihanje
- kašalj
- blaga glavobolja
- blagi bolovi u tijelu
- groznica.
Kako se liječi bol u grlu nastao od prehlade?
Iako ne postoji lijek za liječenje upale grla izazvane virusom, postoje načini koji mogu ublažiti bol. To su ispijanje toplih napitaka i ispiranje usta toplom, slanom vodom. Kada ste prehlađeni, takođe je važno da se dovoljno odmorite, hranite zdravo (svježe voće, povrće) i da uzimate dosta tečnosti.
Postoje lekovi koji mogu ublažiti bol nastao zbog prehlade, međutim njihova efikasnost je minimalna. U te lijekove spadaju:
- Lijekovi protiv bolova, kao što su acataminofen i ibuprofen. Aspirin ne treba davati djeci zbog njegove povezanosti sa Rejevim sindromom, tj. poremećaja koji može izazvati oštećenje mozga, pa čak i smrt.
- Sprejevi i lozenge, odnosno tablete za sisanje, mogu privremeno ublažiti bol u grlu. Lozenge ne treba davati maloj djeci.
- Antibiotici se ne smiju koristiti za liječenje virusa prehlade i bola u grlu. Oni su efikasni samo protiv bakterija pa zbog toga neće djelovati kod upale grla izazvane virusom. Doktorće prepisati antibitike, ako poslije duže bolesti i padanja imuniteta, prijeti opasnost od pogoršanja stanja i mogućih bakterijskih infekcija.
U čemu je razlika između prehlade i strep grla?
Strep grlo je infektivno stanje koje prouzrukuje bakterija streptokoka. Prenosi se sa osobe na osobu preko kontakta pljuvačkom zaražene osobe ili sekretom iz nosa. Iako je strep grlo uobičajenije za djecu od 5 do 15 godina, ono se javlja i kod odraslih osoba. Dijagnozu ove bolesti treba da postavi doktor, a postoji nekoliko načina testiranja (brzi test ili slanje brisa u laboratoriju).
Postavlja se pitanje da li je strep grlo mnogo ozbiljnije od upale grla nastale usljed prehlade. Strep grlo može da izazove ozbiljnije bolesti kao što je reumatska groznica, koja može naškoditi srcu. Zbog toga je važno pravilno liječenje uz pomoć kojeg se strep grlo izliječi u roku od 10 dana.
Koji su simptomi strep grla?
Simptomi strep grla su obično ozbiljniji od simptoma koji prate upalu grla izavanu prehladom. Oni mogu biti:
- iznenadni bol u grlu
- gubitak apetita
- bolno gutanje
- crvena boja krajnika sa bijelim tačkicama
- groznica
Da li treba posjetiti doktora, ako mislite da imate strep grlo?
Ako mislite da imate simptome strep grla, bilo bi dobro da posjetite svog doktora. On će uraditi fizički pregled, na osnovu kojeg će vam, možda, uraditi strep test.
To je brzi test koji provjerava da li u grlu ima infekcije streptokokom. Test je bezbolan i traje vrlo kratko. Uzima se bris iz zadnjeg dijela grla koji se odmah ispituje. Međutim, ako ne postoje jasni znaci da je u pitanju strep grla, vaš doktor će možda uraditi još neki dodatni test.
Kako se liječi strep grlo?
Pošto je uzročnik bolesti bakterija, strep grlo se leči antibioticima. To mogu biti pilule ili injekcije. Ono što je važno jeste da treba pratiti uputstva korištenja ovih lijekova i popiti čitavu dozu, čak i ako se osjećate bolje. Osobe sa strep grlom trebalo bi da ostanu kod kuće bar 24 sata nakon početka uzimanja antibiotika.
Ako vam ne bude bolje, važno je da obavijestite svog doktora. Nemojte prestajati sa uzimanjem prepisanih lijekova, osim ako vam doktor to ne kaže. Obavestite doktora, ako vam se jave neki od ovih simptoma:
- groznica koja se javi dan ili dva nakon što se bol u grlu ublaži
- bol u uhu
- glavobolja
- osip po koži
- kašalj
- otečene žlijezde
- bol u zglobovima
- nedostatak daha
- tamna mokraća, osip i bol u grudima (mogu se javititri do četiri sedmice kasnije).
U čemu je razlika između prehlade i tonzilitisa?
Bol u grlu ponekad nastaje usljed tonzilitisa, odnosno upale krajnika koja može biti izazvana virusima ili bakterijama. Iako je posao krajnika da pomognu u borbi protiv infekcije, i oni se takođe mogu zaraziti. Kada se to desi, rezultat je upala krajnika i veoma bolno grlo.
Koji su simptomi tonzilitisa?
Bol u grlu obično prati curenje ili zapušen nos. Sa upalom, krajnici postaju otečeni i mogu imati žute ili bijele pjege. Ostali simptomi su:
- loš zadah
- groznica
- promjena glasa usljed oticanja
- bolno gutanje
- otok limfnih žlijezda na vratu
Kako se liječi bol u grlu koji nastaje usljed tonzilitisa?
Ukoliko je infekcija bakterijska, onda se liječi antibioticima. Ako je infekcija krajnika virusna, onda mirovanjem i vitaminima treba pomoći tijelu da se izbori sa virusima. Za obje vrste infekcije mogu pomoći sljedeći savjeti:
- dosta odmora
- uzimati dosta tople tečnosti (čaj, kompot, supa)
- jesti glatku i prijatnu hranu poput želatina, sladoleda, milk šejkova, zamrznutih dezerta i supa
- izbjegavati hrskavu i začinjenu hranu
- uzimati lijekove protiv bolova
Ako se upala krajnika pojavi više puta ili ako krajnici ometaju san ili disanje, doktor može preporučiti njihovo uklanjanje hirurškim putem.
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.