Ishrana Savjeti Zdrav život Zdravo tijelo

Kako bezbolno raskinuti vezu sa šećerom?

deserti

Koliko vas koji ste pročitali ovaj naslov smije sebi priznati ovisnost o šećeru?

A i svi znamo onog jednog prijatelja koji uvijek pojede sav preostali šlag iz činije dok se pravi torta. Ako ste zaluđenik za slatkim, znate da je ljubavnu vezu sa šećerom zaista teško i bolno prekinuti.

Međutim, nutricioniste nam otkrivaju zdravstvene posljedice koje se dobijaju pretjeranom konzumacijom zaslađene hrane  – debljanje, dijabetes i bolesti srca (a ovo su samo najčešće).

Šećer zasigurno izaziva nostalgiju u nama. Kako? Jer naš omiljeni kolač može da nas podsjeti na posebne uspomene, kao što je odlazak kod bake, te smo samim tim emotivno vezani za njega. Šećer je takođe zarazna supstanca. Za mnoge od nas, slatke poslastice su dio naše svakodnevice, čak i onda poslije one dobro poznate vremenske granice: “Ne jedi slatko poslije 18h”.

Naizgled, potpuno bezazlena navika kojoj se ne odupiremo, vođeni mišlju da ćemo zastati na jednoj kockici čokolade – često zna dovesti do pretilosti i depresije, baš jer nismo mogli odoljeti čitavoj pločici.

Ali nemojte se plašiti: Imamo rješenje. Donosimo nekoliko najboljih savjeta u vječitoj borbi protiv najslađih iskušenja. Pustite nas da raskinemo s njim! Ma, šta raskinemo.. Razvedemo vas od šećera!

Sadržaj teksta:

Snažno započnite dan

Ono što je najgore je da ga ima posvuda, čak i u hrani koju mi ne smatramo “slatkom”. Šećer vreba još u našem doručku dok mislimo da se hranimo zdravo. Uzećemo za primjer ovsene pahuljice sa reklama koje aludiraju na zdrav način života.

U većini slučajeva (sem ukoliko se ne radi o poptuno čistom, neobrađenom ovasu) ovaj “paket zdravlja” sadrži mnogo glukoze i raznih zaslađivača, koji se stavljaju radi postizanja ljepšeg okusa (čak 17g po posluživanju). Zašto ne biste prosto pojeli krofnu sa evrokremom kao i do sad? Zato, okrenite kesicu i dobro pročitajte šta piše – da ne biste bi li u zabludi, misleći da jedete ispravno.

omlet

Naša taktika za izbjegavanje šećera u potpunosti na doručku se opredjeljuje za jela koja u sebi imaju kombinaciju UH  i proteina. Sjajan primjer je omlet od 3 jaja uz palačinku napravljenu od heljdinog brašna. Ili, tostiran hljeb napravljen od brašna čitavog zrna, premazan sa puterom od avokada i kikirikija.

Protein, te zdrave masti (svo orašasto voće) će vam u bilo kojoj od ovih opcija pomoći zadržati potrebnu energiju, te smanjiti želju za šećerom tokom čitavog dana.

Recite zbogom ukusnoj kafi iz bara

Ali ne i zgodnom konobaru! Šalu na stranu.. Vanilla latte? Ujutro? Stvarno? E pa taj slatki užitak bi mogao da vas sem novca košta i do 30 grama šećera. Dobra vijest je da ne morate prestati konzumirati kofein. Jednostavno preskočite sladunjave sirupe, gurmanski zamrznuta pića, te naravno, dodatne pakete šećera.

Umjesto toga, naručite kafu ili čaj s mlijekom ili pokušajte još ekstremnije: potpuno nezaslađenu alternativu.

Ako ste zaista ovisnik o šećeru i sve vam se ovo čini kao pretežak izazov, savjetujemo vam da se polako odvikavate. Za početak smanjite unos šećera, prepolovite dozu dok ne potpuno zaboravite na svoju latte rutinu.

Hidratizirajte se na pravi način

Toliko ste srećni kad popijete šejk od banane i špinata da biste sami sebi čestitali? Dobar posao, ali samo na neki način. Naime, ovakva pića nastala čak i iz sviježe cijeđenih voćki mogu biti prava varka. Ako konzumirate mnogo voća, onda morate biti svjesni da samo jedan komad može imati i do 15 grama šećera.

Dakle, ako zdrav jutarnji napitak ima nekoliko cijelih voćki pomiješanih zajedno, već tad ste prevazišli preporučeni unos za taj dan.

Predlažemo da sa sobom uvijek nosite bocu vode (recimo onu od litar). Napunite je dva puta dnevno i uspješno ste unijeli potrebnu tekućinu, ako ne i više nego što su vaše individualne potrebe hidratacije. Ako niste oduševljeni običnom vodom, napravite svoj vlastiti prirodni sok, dodavanjem svježe mente i kriške limuna i bićete oduševljeni ovom aromom.

Budite svjesni šta se nalazi na vašem tanjiru

zelja za slatkim

Prije nego što posegnete za nemasnim dresingom, kako bi dodali ljepši ukus svojoj zdravoj salati, razmislite još jednom. Vaš preliv za jela može biti prava šećerna bomba. Pitate se kako? Kada proizvođači prave ovakve proizvode, sa ciljem da imaju nizak posto masti u sebi, često ih zamijene velikom količinom šećera.

I znate šta? Masti su zapravo daleko bolje za vas. Pomažu vam da apsorbujete najbolje nutrijente iz salate, a osjećaj sitosti vas drži puno duže.

Umjesto da se opredijelite za kupovne prelive, napravite vlastite – zdrave i ukusne. Evo jedan prijedlog:

Dodajte ½ šolje ekstra djevičanskog maslinovog ulja, ¼ šolje soka od limuna, ½ kašičice soli i ¼ kašičice bibera zajedno u zatvorenu teglu. Osim što je jako ukusno, može podmiriti šest obroka. Ne samo da će vas spasiti kalorija i šećera, već ćete sigurno uštedjeti i nešto novca.

Uvrstite protein u ishranu

Ručak ispunjen proteinima i povrćem će vas duže držati sitim , što će smanjiti šanse da prvi posegnete za kolačem koje je vaša koleginica iz firme donijela za rođendan.
Popularna “Clean Eating” pileća salata sa jabukom je jednostavna opcija za ručak tokom jednog radnog dana.

Protein vas drži zadovoljnim, jer redukuje grelin – dosadni hormon gladi koji vam daje lažni osjećaj da ako upravo ne posegnete za vrećicom bombona, mogli biste ubrzo ostati ponovo gladni, te i dalje jesti.

Naš izbor proteina za ponijeti:

  • Mješavina orašastog voća (indijski orah, orasi i bademi)
  • Grčki jogurt preliven bundevinim sjemenkama
  • Dvije kriške svježe ćureće šunke

Manite se treninga ako ćete i dalje jesti slatko

Ovo zaista nema smisla. Jer, potpuno je besmisleno trošiti sve te silne kalorije, ako ćete ih uporno vraćati.

Da ubacite koji slatki zalogaj prije treninga jeste korisno za vaše fitnes ciljeve, čak štaviše može da posluži kao prirodni adrenalin koji će vas motivisati tokom tjelovježbe. Ali odaberite slatki jogurt, zdravu energetsku pločicu ili šejk od korisnih namirnica, pa će vaš struk izgledati mnogo bolje nego da jedete nezdravo, a svakodnevno idete i trčite.

Opet, pročitajte oznake na poleđini proizvoda veoma pažljivo i odaberite ga u skladu s tim.

Izbjegavajte sendviče pune šećera

U prosjeku kriška višezrnastog hljeba sadrži oko 1,6 grama šećera, a logično – čitav sendvič udvostručuje taj iznos. Ovaj izvor šećera se možda ne čini kao mnogo, ali ga možete u potpunosti izbjeći pažljivim čitanjem sastojaka.

Visoko fruktozni kukuruzni sirup se obično dodaje u proizvode od brašna za dodatnu aromu. Obavite vaše malo istraživanje i odaberite proizvod koji sadrži 0 grama šećera – osjetićete rezultate, obećavamo.

Jedite samo najbolju pastu

Razmislite manje o samoj tjestenini, a više o tome šta stavljate na nju. Samo ½ šolje tradicionalnih umaka od paradajza može sadržavati čak 10 grama šećera. Pobrinite se da kupovni pasta sos za koji se odlučite ima nula posto šećera na listi sastojaka.

Ili, za istinski zdravije opcije, napravite super jednostavan svjež sos! Pomiješajte 2 šolje bosiljka, 1 čen bijelog luka, 2 kašikice pinjola, so i biber sa ½ šolje maslinovog ulja za savršeno ukusan i  autentičan sos.

Učinite zdravu ishranu zanimljivijom

Sigurni smo da kad vam neko spomene zdrave namirnice, odmah pomislite na brokoli. Ono, dosadno i zeleno povrće. No, šta ako ga spremite na zanimljiviji način? Za početak, dok kuhate pustite sebi omiljenu muziku i zabavite se. Tokom serviranja, dekorišite. Dekoracija mnogo utiče na samu želju za određenim jelom.

Kupujte sezonske proizvode koje do sada niste jeli, jer osim što ćete obogatiti ishranu, biće vam zanimljivo da spremate jela koja do sad niste imali priliku. Šta kažete na patlidžan punjen rižom?

Savršeno jelo za jesenje dane, a i vašu liniju takođe. Pokažite svom partneru koliko ste zapravo svestrani u kuhinji ili ga iznenadite roštiljem na malo drugačiji način. Ovo povrtna biljka je sjajna kad se sprema na žaru, pa smo sigurni da mu čitava porodica neće moći odoljeti.

Nemojte dozvoliti emocijama da vas savladaju

Hormoni, emocije i sjećanja mogu stvoriti u nama osjećaj komfora i sreće kada pričamo o hrani  – senzorni znak koji nas izaziva nas da žudimo za nečim. To je razlog zašto čak i miris pečenja kolačića može uzrokovati naglu žudnju za šećerom.

Potvrdite sebi koliko ste istrajni u ovakvim trenucima i nastavite dalje. Sa druge strane, nemojte biti prestrogi jer je u redu da se opustite sa vremena na vrijeme. Samo ne dozvolite da vas taj osjećaj povede i iskontroliše.

Ne zaboravite, čak i onim najupornijim kao što su fitnes instruktori, dešava se period kad odstupe od svog jelovnika, ali su se istrenirali ne samo fizički, već i psihički da tu krizu prebrode i nastave da rade kako treba. Pronađite nekog ko će biti uz vas u periodu dok se odričete dosadašnjih navika i  pitajte partnera ili prijateljicu da učestvuju sa vama u ovoj borbi za sopstveni organizam.

Ako se budete pridržavali ovih navika, možete dramatično redukovati nivo šećera u krvi. Što dalje implicira: bolji san, jači imunitet, čistiji organizam i mnogo više energije.

Srećno! Prebolićete ga!

Šećer, naravno.

Leave a Comment