Nažalost, moderno doba uzima sve više maha. Tako da se slučajevi problema sa vidom, više ne javljaju samo kod starijih ljudi, već i kod omladine. Nerijetko srećemo djecu sa naočarima kojima u zdravstvenom kartonu piše da pate od nekog poremećaja vida. Kratkovidnost – da li ste se do sada susretali sa ovom bolesti?
Simptomi
Glavni simptom kratkovidnosti (myopia) je da pacijent udaljene objekte vidi zamagljeno, dok su objekti u neposrednoj blizini oka još uvijek jasno vidljivi. Ostali simptomi kratkovidnosti mogu biti glavobolja i umorne (teške) oči.
Kada se kratkovidnost obično pojavljuje?
Kratkovidnost se obično javlja u doba puberteta, ali se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, od ranog djetinjstva do 25 godina starosti.
Obično, stepen kratkovidnosti raste s godinama, jer očna jabučica raste kako se dijete razvija. U većini slučajeva, inteziviranje kratkovidost se zaustavlja, kada osoba prestane rasti.
Kod starijih ljudi, početak kratkovidnosti može biti najraniji pokazatelj da počinje da se formira katarakta (zamućenje leće).
Pojedina djeca kod kojih se razvije kratkovidnost, ne mogu odmah u početku uvidjeti da je njihov vid oslabio. Oni mogu čitati knjige I raditi na blizinu, ali mogu ustanoviti de im je teško vidjeti udaljne predmete, kao što je školska table. Često, oni smatraju da je to “normalno” i ne govore nikome o tome.
Roditelji bi trebali odvesti svoju djecu na očni pregled kod ljekara oftalmologa.
Teška kratkovidnost
Kratkovidnost (myopia) koja počinje u ranom djetinjstvu, često se pogoršava u zreloj dobi i može postati vrlo teška. Izuzetno jaka miopija ili kratkovidnost visokog stepena, može stvoriti probleme kasnije u životu, jer je povezana s promjenama u stražnjem dijelu oka.
Postoji rizik od slabljenja vida, koji može biti težak u nekim slučajevima, jer povećana očna jabučica rasteže retinu i tako je oštećuje.
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.