Laseri se koriste u stomatologiji od 1994. godine za liječenje niza problema sa zubima. Ukoliko se odlučite za lasersko liječenje zuba, pobrinite se da nađete dobro obučenog i ovlaštenog stomatologa.
Specijalni laseri za zube mogu se koristiti za niz postupaka, uključujući sljedeće:
- Zubni karijes. Laseri se koriste za uklanjanje karijesa sa zuba i pripremanje cakline za plombiranje. Takođe se koriste za „liječenje“ ili stvrdnjavanje plombi, ali se ne mogu koristiti na plombama koje sadrže živu (obično su srebrne boje), jer uzrokuju isparavanje plombe i proizvode opasan plin koji sadrži živu.
- Bolesti desni. Laseri se koriste prilikom procedura za preoblikovanje desni i uklanjanje bakterija tokom čišćenja kanala u korijenu zuba.
Uzimanje tkiva za biopsiju ili uklanjanje lezije. Laseri se mogu koristiti za uzimanje malih uzoraka tkiva (biopsija) koji se koriste za testiranje na rak. Takođe se koriste za uklanjanje lezija u ustima te mogu olakšati bol od afte čira. - Izbjeljivanje zuba. Laseri se koriste za ubrzavanje procedure prilikom operativnog izbjeljivanja zuba. Peroksidni izbjeljivač koji se nanosi na površinu zuba se ‘aktivira’ energijom lasera, što ubrzava proces izbjeljivanja.
Sadržaj teksta:
Na koji način se koriste laseri u stomatologiji?
Svi laseri funkcionišu na principu isporuke energije u obliku svjetla. Kada se koristi za hirurške i stomatološke postupke, laser djeluje kao instrument za rezanje ili isparavanje tkiva na koje se primjenjuje.
Kada se koristi za „liječenje“ plombe, laser pomaže da se ojača vezanje plombe sa zubom. Kada se koristi prilikom procedure izbjeljivanja zuba, laser djeluje kao izvor topline i pojačava efekat agenata za bijeljenje zuba.
Koje su prednosti i mane korištenja lasera u stomatologiji?
Prednosti
U poređenju sa tradicionalnom stomatološkom brusilicom, laseri:
- Nisu bučni i ne zagrijavaju se kao konvencionalne brusilice
- Bezbolniji su u nekim slučajevima, odnosno smanjuje potrebu za anestezijom
- Mogu smanjiti anksioznost pacijenata kojima je upotreba stomatoloških brusilica stvara nelagodu
- Smanjuju krvarenje i oticanje tokom liječenja mekih tkiva
- Mogu sačuvati više zdravog zuba tokom čišćenja zubne šupljine.
Nedostaci
Nedostaci lasera su sljedeći:
- Ne mogu se koristiti na već plombiranim zubima
- Ne mogu se koristiti za mnoge uobičajene stomatološke procedure. Na primjer, laseri se ne mogu koristiti za popunjavanje šupljina između zuba ili oko starih plombi, ili za velike šupljine koje treba pripremiti za navlaku. Osim toga, laseri se ne mogu koristiti za uklanjanje oštećenih navlaka ili srebrnih plombi od žive, niti se zubi pomoću njih mogu pripremiti za mostove.
- Tradicionalne brusilice mogu ipak zatrebati za oblikovanje plombe, podešavanje zagriza i poliranje plombe čak i kada se koristi laser
- Ne eliminišu potrebu za anestezijom
- Lasersko liječenje je puno puno skuplje – cijena je otprilike 50 puta veća od liječenja običnom stomatološkom brusilicom.
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.