Ishrana Zdrav život

Kako se kiseli kupus: Savjeti i domaći recepti

kiseli kupus zdravlje

Na našim prostorima kiseli kupus je tradicionalna zimnica omiljena među većinom stanovništva. Osim lakog uzgoja i pristupačne cijene, kiseli kupus je omiljen zbog lakog načina pripreme, ne kvari se i može se čuvati u toku cijele godine. Ukusan je i sirov i kuvan, od njega se prave mnogi delikatesi tradicionalne kuhinje, te ima brojna ljekovita svojstva. Blagotvorno djeluje na zdravlje i imunitet, dobar je za probavu, a postoji i veliki broj kombinacija i načina na koje se može pripremati.

Najpopularniji je u sarmi ili sa suhim mesom, a iako ga većina najradije priprema u takvim jelima, kiseli kupus je odličan i u varivima. Takođe, nezamjenjiv je kao prilog ili u salatama s drugim povrćem.

Kiseli kupus je našim precima bio jedna od glavnih zimskih namirnica i izvor vitamina C. Poznato je da je čak i moreplovac Džejms Kuk svoju posadu hranio kiselim kupusom to je bila prevencija od opasnog skorbuta.

Zato, ova namirnica se smatra pravim saveznikom u borbi protiv mnogih bolesti i stanja, a ukoliko niste sigurni kako se priprema, u nastavku možete pročitati sve o tome kako se kiseli kupus.

Sadržaj teksta:

Kiseli kupus: Zdravlje u jednoj namirnici

Kiseli kupus obiluje C vitaminom. U 100 grama kupusa, nalazi se 20 mg ovog vitamina, a pored njega tu su i vitamini A i B12, folna kiselina, magnezijum, željezo, fosfor, kalcijum i natrijum. Njegova ljekovitost prevazilazi ljekovitost mnogih poznatih biljaka.

Sadrži i neke probiotičke kulture, pa povoljno djeluje na probavni sistem. Poput probiotskog jogurta, sadrži korisne bakterije kao što je Lactobacillus plantarum, koji jača imunitet sprečava razvoj Ešerihije koli, salmonele i kandide. Sok od kiselog kupusa obiluje vitaminom U koji je veoma rijedak, a smara se blagotvornim za liječenje čireva na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, gastritisa, a osim toga jako je bitan u liječenju bolesti prouzrokovanih disbalansom crijevne flore, posebno nakon terapije antibioticima ili hemoterapije.

kiseljenje kupusa

Ovo je jedna od rijetkih prirodnih namirnica kojoj je čovjek uspio da poveća nutritivna svojstva kroz proces kiseljenja. Velik sadržaj vitamina B12, koji se inače nalazi uglavnom u namirnicama životinjskog porijekla, čini ga neizostavnom prehrambenom namirnicom za vegetarijance i vegane.

Sadržaj C vitamina u ovoj namirnici ga stavlja u isti red sa limunom i narandžom, a nijacin ga čini odličnim za poboljšanje mentalnih funkcija zbog uticaja niacina na razmjenu materija u mozgu.

Dobro je poznata i dijeta sa kiselim kupusom koja efikasno topi višak kilograma, vrši detoksikaciju organizma i regeneriše jetru. Jedan kilogram kiselog kupusa ima 186 kalorija, što se u prosjeku sagori za 40 minuta šetnje ili 15 minuta trčanja.

Kada sagledamo sve vitamine, minerale i hranjive materije koje sadrži, dolazimo do čitave liste ljekovitih svojstava:

  1. Poboljšava raspoloženje zahvaljujući boljem iskorištavanju bjelančevina
  2. Čini organizam otpornim na stres jer poboljšava prirodni imunitet
  3. Aktivira razmjenu materija u mozgu i nervima
  4. Pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca (eritrocita)
  5. Stimuliše rad ćelija tkiva i utiče na podmlađivanje
  6. Pomaže kod izgradnje kostiju
  7. Smanjuje količinu masnih materija i holesterola u krvi
  8. Povećava snagu mišića
  9. Doprinosi obnavljanju istrošenog vezivnog tkiva

Zbog svega toga jedna od superhrana je upravo kiseli kupus. Zdravlje poboljšava u tolikoj mjeri da je zaista šteta da ga ne konzumirate.

Kiseljenje kupusa u glavicama

Kupus je najbolje kiseliti u buradima ili bačvama. Za kiseljenje kupusa nije potrebno čak ni da imate podrum ili posebno spremište. Mnogi ga kisele u stanovima i drže na balkonu.

Prva stvar na koju trebate obratiti pažnju kada nabavljate kupus je kvalitet. Glavice trebaju biti tvrde i svježe želene boje, sa što manje oštećenih listova. Takođe, trebale bi biti široke, kako bi i listovi bili dovoljno veliki za pripremu sarme.

Količina zavisi od toga koliko ćete ga tokom godine trošiti. Za prosječnu porodicu dovoljno je 25 kilograma kupusa, a na tu količinu dodaje se nešto više od kilograma soli, pola šake bibera u zrnu i desetak listova lovora.

Za dobro kiseljenje kupusa, važno je i da pravilno očistite glavice. Prvo ga očistite od spoljašnjih listova, zatim zarežete korijen, pa ga slažite u bačvu tako da je korijen okrenut nadole. Glavice snažno gurajte jednu uz drugu i birajte prikladne veličine kako bi se ostvarilo najgušće moguće pakovanje.

U bačvu zatim naspite hladnu vodu u kojoj ste rastvorili so, i to navedenu količinu, a ukoliko volite slaniji kupus, vi dodajte više soli.

Najbolje je pritisnuti ga kamenom ili napunite veliku flašu vodom. Osim toga, možete koristiti vreću napunjenu sa desetak litara vode koja će se oblikovati prema bačvi i zaštititi kupus od dodira s vazduhom. Tako se neće stvarati plijesan, a kad želite da izvadite kupus, samo odignete vreću s vodom.

Kiseljenje kupusa će se ubrzati ako prvih nekoliko dana bačvu ostavite na toplom, a zatim bačvu prebacite u ostavu ili podrum.  Zavisno od temperature, kupus bi trebao biti kiseo za najdalje dva mjeseca.

Ne zaboravite da bi u prvih 15 dana trebali pretočiti vodu iz bačve, tako da je pustite da isteče iz bureta, a zatim vratite nazad, da bi se izmiješala so i da da bi se kupus što prije ukiselio.

Kako kiseliti kupus ribanac

kako se kiseli kupus ribanac

Za ribanac potrebno vam je da imate ribež za kupus, a obično se koriste manje glavice, dok se veće kisele u glavici zbog veličine listova za sarmu. Pobrinite se da ribež bude čist.

Kupus očistite, a zatim ga ribajte direktno u bačvu. Poslije svakih pet do šest izribanih glavica, dodajte začin. Dovoljna je šaka soli, malo bibera i lovorovog lista. Pritisnite toliko da gusto popuni popuni bačvu i pusti dovoljno soka.

Ako ste dobro sabili kupus za nekoliko dana će se pojaviti sloj tečnosti na površini, međutim, ako ipak ostane suv dodajte slane vode koliko je potrebno da sav kupus bude u tečnosti.

Pored dobrog ukusa, glavni pokazatelj uspješnosti kiseljenja je i dugotrajna bistrina rasola. Na površini se ne bi trebali pojavljivati slojevi zgusnute bijele pjene koja liči na buđ.

Brzo kiseljenje manje količine kupusa

Manje količine kupusa možete brzo ukiseliti uz pomoć vrele vode. Za dvije glavice kupusa biće dovoljna četiri litra vode. Izvadite korijen, a u rupu koja nastani uspite litar vrele vode. Listovi će omekšati, a zatim ih razdvojite i slaganjem jednog preko drugog obložite dno posude. U četiri litra vode rastvorite 150 grama soli i time zalijte listove. Pritisnite kamenom, zatvorite posudu i za oko dvije nedjelje, kupus će biti kiseo.

Rasol

Rasol, slana voda u kojoj se kiseli kupus, je poznati napitak koji se na našim prostorima odomaćio kao lijek za sve tegobe vezane za probavu i otekline na zglobovima. Čak i sok od svježeg kupusa podstiče razmjenu materija u ćelijama i povoljno djeluje na sluzokožu crijeva.

Zbog velikog sadržaja vitamina C, rasol je odličan saveznik protiv prehlade, a i dobar je antioksidans zbog vitamina E. Ukoliko se prilikom kiseljenja između redova kupusa dodaju duvo grožđe, jabuke, dunje ili lišće vinove loze, ljekovitost rasola se može povećati.

Odličan je i za oboljele od reume jer sadrži velike količine kalijuma, minerala koji je dobar diuretik, odnosno potiče izlučivanje vode iz organizma.

kiseljenje kupusa rasol

Rasol se može piti sam, a može se i koristiti za razne supe i variva. Odlično ide uz mesna jela, kobasice, krvavice. Rasol pomiješan sa sokom od mrkve i repe je odličan za osobe koje pate zbog manjka kalcijuma. Preporučuje se ženama srednjih godina kako bi se zaustavio proces osteoporoze. Čak se vrlo često koristi i kao lijek protiv mamurluka, ali je važno da kupus nije presoljen, jer velike količine soli podižu krvni pritisak.

Preporučuje se da se dnevno uzima čaša rasola, i da se taj postupak ponavlja nekoliko sedmica. Na ovaj način se uspješno liječi čir na želucu.

Ukoliko muku mučite sa nagluvošću, rasolom uveče prije spavanja nakvasite vatu, a onda je tako nakvašenu stavite u uvo. Ujutru izvadite vatu, a postupak ponavljajte dok nagluvost ne nestane. Ova metoda liječenja daje odlične rezultate.

Kao lijek možete pokušati čak i kiseljenje crvenog kupusa, koji ima više fitonutrijenata od zelenog, više C vitamina, a sadrži i antocijanin, antioksidans koji osim što mu daje crvenu boju, pomaže u zaštiti sivih moždanih ćelija i prevenciji od Alzhajmerove bolesti.

Jela od kiselog kupusa

U nastavku vam donosimo nekoliko prijedloga za najljepša jela od kiselog kupusa.

Dinstani kiseli kupus

Sastojci:

Kilogram kiselog kupusa
Jedna glavica crvenog luka
Tri češnja bijelog luka
Kašika masti
Malo ulja
Biber
Svježi peršun

Priprema:

Ribani kiseli kupus isperite u hladnoj vodi, a zatim ga ocijedite. Ukoliko koristite kiseli kupus u glavici, isijecite ga na tanke trake. Na masnoći, pola mast – pola ulje, propržite sitno isjeckan crveni luk dok ne postane staklast. Dodajte kupus i dinstajte ga dvadesetak minuta na tihoj vatri, pri čemu nemojte poklapati šerpu ili tavu. Često miješate da ne zagori.

Dodajte sitno narezan bijeli luk, miješajte na vatri još 10 do 15 minuta, a onda dospite otprilike 2 decilitra vode. Poklopite, kad prokuva smanjite vatru i kuvajte oko 2 sata, često miješajući i podlijevajući vodom da ne ostane suvo. Na pola kuvanja dodajte začine.

Imajte na umu da, što se duže dinsta, kupus će biti bolji. Možete dodati i razmućen sok od paradajza, po želji.

Kiseli kupus sa suhim mesom

Sastojci: 

tri kašike suncokretovog ulja
250 grama dimljene šunke
500 grama svinjskih rebara
600 grama kiselog kupusa
350 grama dimljene svinjske kobasice
12 manjih mladih krompira
tri decilitra piva
pet decilitara pilećeg temeljca
dvije glavice crvenog luka
dvije jabuke
1 češanj bijelog luka
biber u zrnu
majčina dušica
lovorov list

Priprema: 

Šunku i rebra nasiječemo na kockice. Crveni i bijeli luk sitno nasjeckama. Zelene jabuke operemo, izvadimo košpice i nasiječemo na manje komade. Kupus se ispere u hladnoj vodi i ocijedi. Dimljenu kobasicu nasiječemo na deblje komade.

U šerpi zagrijemo ulje, a zatim propržimo šunku i svinjetinu, tri do četiri minute. Izvadimo meso i stavimo na toplo. Zatim, dodamo luk i pržimo ga dvije do tri minute. Dodamo jabuke, biber, i ostale začine, a zatim i kiseli kupus.

Meso koje ste ostavili sa strane vratite u kupus, dodajte pivo i temeljac. Poklopite i ostavite da se kuva dva sata na slaboj vatri. Na kraju dodati i krompir, pa kuvati još sat vremena.  Na kraju propržiti kobasice i služiti uz kupus.

kiseli kupus sa suhim mesom

Variva od kiselog kupusa

Supa od rasola

Malo brašna propržite na ulju, kad porumeni skinite s vatre, dodajte mljevenu papriku i kupusov sok. Kada smjesa prokuva, dodajte rezance ili knedle. Začinite po želji, s tim da ne pretjerujete sa solju jer je rasol slan sam po sebi.

Čorba od kiselog kupusa i graha

Na malo maslinovog ulja propržite komadić slanine, dodajte oko 400 grama graha iz konzerve (bijelog), i kiseli kupus, oko 500 grama. Povrće prekrijte vodom, začinite biberom i crvenom mljevenom paprikom, a zatim kuvajte oko 15 minuta. Služite toplo.

Sarma

Sastojci: 

500 grama svinjetine
250 grama govedine
200 grama slanine
50 grama riže
jedna glavica kiselog kupusa
jedna glavica crvenog luka
jedno jaje
jedna kašika crvene paprike
jedna kašika pšeničnog brašna
so
lovorov list

Priprema:

Pripremite listove kiselog kupusa u koje ćete savijati sarme. Pažljivo ih skidajte da se ne potrgaju. Ostavite ih u hladnoj vodi da bi se odstranio višak soli. Sitno nasjeckajte luk i propržite ga na malo masnoće, a zatim dodajte mljeveno meso i sve zajedno propržite. Meso posolite, pobiberite, dodajte rižu i dobro izmješajte. Ubacite i umućeno jaje, pa još malo miješajte.

jela od kiselog kupusa sarma

U šerpu poslažite nekoliko listova kupusa. Za savijanje sarmi koristite listove srednje veličine, a u svaki stavite po jednu kašiku nadjeva od mesa. Slažite u krug tako da u središtu ostane prostor u koji ćete na kraju dodati zapršku. Slaninu ili suvo meso izrežite na komade i dodajte između sarmi. Na kraju zalijte vodom, dodajte lovorov list, nekoliko zrna bibera i odozgo poslažite još nekoliko listova kupusa.

Ovako pripremljenu sarmu kuvajte na tihoj vatri oko tri sata. Na kraju, napravite zapršku od brašna i crvene paprike i prelijte preko sarme. Kuvajte još pola sata. Služite toplo!

Salata od kiselog kupusa

Oko 400 grama kiselog kupusa isperite u hladnoj vodi, ocijedite, a zatim isjeckajte na trake. Jednu vezicu rotkvica narežite na kockice, a zatim dodajte i jednu vezicu lista vlasca, takođe sitno isjeckanog. Pomiješajte sve sastoje, začinite solju, biberom i uljem po ukusu.

Prilikom konzumiranja kiselog kupusa, izbjegavajte druge namirnice sa velikom količinom soli, jer je kupus već dovoljno bogat natrijumom. Nemojte ga kuvati više od 20 minuta kako bi sačuvali hranjive materije. Najbolje ga je jesti sirovog, kao salatu ili dodatak nekim jelima. Možete mu dodati razne vrste začina kao što su kim, vlasac, cimet, lovor…

U slučaju da prekiselite kupus, dodajte sirovi krompir koji će upiti višak kiselosti.

Leave a Comment