Nikotin je droga koja stvara ovisnost, a nalazi se u duvanu. Kada prestanete pušiti, vrlo je vjerovatno da ćete imati simptome nikotinske krize koji uključuju glavobolju, nervozu, mučninu i želju za duvanom.
Nikotin stvara hemijsku ovisnost tako da tijelo razvija potrebu za određenim nivoom nikotina u svako doba. Ako se taj nivo ne održava, pušenjem ili pomoću tretmana za nikotinsku zamjenu, tijelo počinje da ulazi u krizu.
Kod korisnika nikotina koji pokušavaju da prestanu pušiti, simptomi nikotinske krize su neugodni i stresni, ali mogu biti samo privremeni. Većina simptoma dostigne svoj vrhunac 48 sati nakon što prestanete pušiti i potpuno nestane nakon šest mjeseci. Međutim, nakon toga je moguće da ćete početi više jesti i dobiti na kilaži uslijed procesa odvikavanja.
Šta uzrokujenikotinsku krizu?
Simptomi odvikavanja od nikotina su fiziološke reakcije na uklanjanje tvari iz tijela od koje je ono postalo ovisno: nikotina.
Koji su simptomi nikotinske krize?
Kod aktivnih pušača, manjak nikotina uzrokuje širok raspon simptoma kriziranja, a oni mogu obuhvatiti bilo koji od navedenih:
- Glavobolja
- Mučnina
- Zatvorili dijareja
- Usporen rad srca i nizak krvni pritisak
- Umor, pospanost i nesanica
- Razdražljivost
- Poteškoće sa koncentracijom
- Anksioznost
- Depresija
- Pojačana želja za jelom i unosom kalorija
- Pojačanaželjaza oslatkišima
- Želja za duvanom.
Ako stepušači brinete zbog svog zdravlja iz bilo kog razloga, trebalo bi da potražite savjet ljekara. Pušači su podložniji respiratornim problemima, problemima sa cirkulacijom, moždanim udarima i srčanim napadima, kao i mnogim oblicima raka.
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.