Od samog rođenja, hormoni diktiraju naš apetiti, navike u spavanju, reagovanje na stres, utiču na libido kao i naše opšte raspoloženje. Hormonski disbalans predstavlja dio vrlo složene slagalice. Kako da znamo koji su hormoni disbalansirani, na koje simptome da obratimo pažnju kako bi ustanovili hormonski disbalans? Većina žena termin hormonski disbalans povezuje sa menopauzom, valunzima i promjenama raspoloženja, dok ustvari hormoni tokom čitavog našeg života upravljaju našim tjelesnim funkcijama.
Hormoni su hemijski glasnici našeg tijela. Proizvedeni u endokrinim žlijezdama ove moćne hemikalije putuju krvotokom i šalju informacije tkivima i organima kako da rade. Hormoni pomažu u kontroli mnogih procesa u našem tijelu uključujući metabolizam i reprodukciju. Hormonski disblans znači previše ili premalo lučenja određenog hormona u organizmu. Čak i sitni poremećaj može prouzrokovati ogromne promjene u našem tijelu. I dok neki hormoni osciliraju tokom našeg čitavog života i mogu biti rezultat prirodnog starenja organizma, hormonski disbalans može biti i rezultat nepravilnog rada edokrine žlijezde.
Pročitajte i : Štitna žlijezda: simptomi koje ne smijemo ignorisati
Sadržaj teksta:
Hormonski disbalans, simptomi
Postoji širok spektar simptoma koji ukazuju da na to se u vašem organizmu hormonski disbalans. Simptomi će zavisiti od toga koji hormoni ili žlijezda ne funkcionišu ispravno. Hormonski disbalans se uglavnom javlja usljed poremećaja rada hormona kortizola i insulina poznatiji kao hormoni „stresa“ i „šećera u krvi“. Doktori često ove hormone nazivaju i alfa hormoni, jer usporavaju rad štitne žlijezde i jajnika, a utiču i na poremećaj sna. Lančanom reakcijom dalje dolazi do poremećaja rada hormona štitne žlijezde, estrogena, progesterona, testosteroma i melatonina u tijelu.
Neki od prvih simptoma koji ukazuju na hormonski disbalans na koje biste trebali obratiti pažnju su:
- Imate poteškoća da zaspete i muči vas insomnija
- Teško vam je da ustanete iz kreveta čak i nakon 7-9 sati sna
- Potreban vam je kofein da biste mogli normalno fukncionisati ujutru.
- Potrebna vam je dodatna doza kafeina i šećera ujutru oko 10:00, a zatim ponovo poslijepodne kao biste napunili baterije
- Za vrijeme PMSa ste pretjerano razdražljivi i emotivni, imate nagle promjene raspoloženja kao i pad energije
- Jedete više nego uobičajeno
Navedeni simptomi uglavnom ukazuju na poremećen rad kortizola i insulina, ili čak oba istovremeno. Simptomi koji ukazuju na hormonski disbalans kod žena i muškaraca često su:
- Naglo dobijanje na težini
- Umor
- Pojačana osjetljivost na vrućinu ili hladnoću
- Konstipacija
- Suha koža
- Natečenost lica
- Iznenadan gubitak na težini
- Ubrzan rad srca
- Slabost u mišićima
- Učestalo uriniranje
- Pojačan osjećaj žeđi
- Bol i oticanje zglobova
- Pojačana glad
- Depresija
- Smanjena želja za seksom
- Nervoza, anksioznost
- Zamućen vid
- Znojenje
- Neplodnost
Pročitajte i : 7 znakova koji pokazuju da vaši hormoni nisu uredni
Hormonski disbalas kod žena
Sindrom policističnih jajnika jedan je od najčešćih uzroka za hormonski disbalans. Hormonski ciklus se prirodno mijenja i varira za vrijeme:
- Puberteta
- Trudnoće
- Dojenja
- Menopauze
Spečifični simptomi kod žena koji ukazuju na hormonski disbalans su:
- Pojačane i neredovne menstruacije
- Pojačan rast dlaka na licu ili ostalim dijelovima tijela
- Akne na licu, grudima i leđima
- Dobijanje na težini i poteškoće u skidanju kilograma
- Tamnjenje kože, posebno u predjelu vrata ili ispod grudi
- Suhoća vagine
- Bol za vrijeme seksa
- Pojačano znojenje noću
Hormonski disbalans kod muškaraca
Testosteron igra važnu ulogu u tijelu svakog muškarca, a njegov nedostatak čest je uzrok hormonskog disbalansa kod muškaraca. Simptomi koji ukazuju na hormonski disbalans kod odraslih muškaraca su:
- Rast grudnog tkiva
- Osjetljivost u predjelu grudi
- Erektilna difunkcija
- Gubitak mišićne mase
- Smanjena želja za seksom
- Neplodnost
- Usporen rast dlaka na licu kao i tijelu
- Teškoće u koncentraciji
Hormonski disbalans kod djece
Pubertet je doba kada kod dječaka i djevojčica dolazi do lučenja seksualnih hormona. Odložena pojava puberteta je uobičajena i normalna stvar kod oba pola, a iako dolazi do njegovog kasnog razvoja, pubertet se odvija normalnim i uobičajenim tokom. Ipak, u rijetkim slučajevima razvija se hipogonazidam. Hipogonadizam je hormonski disbalans u kome dolazi do proizvodnje male količine ili nimalo polnih hormona.
Simptomi kod dječaka:
- Nedovoljna razvijenost mišićne mase
- Piskutav i neprodubljen glas
- Usporen ili nikakav rast dlaka na tijelu
- Pojačan rast ruku i nogu u poređenju sa trupom
- Razvijanje grudnog tkiva
Simptomi kod djevojčica:
- Izostanak menstruacije
- Ne dolazi do razvoja grudi
- Uporen rast
Poremećaj hormona kod žena
Poremećaj hormona kod žena uglavnom se povezuje sa manjkom estrogena. Estrogen je poznat kao i „ženski hormon“ dok se za testosteron kaže da je „muški hormon“. Iako se svaki od ovih hormona vezuje za jedan pol, istina je da se prirodno nalaze i kod muškaraca i žena. Manjak estrogena i povećano lučenje testosterona karakteriše se kao poremećaj hormona kod žena. Poremećaj hormona kod muškaraca uglavnom se odnosi na višak estrogena u organizmu, a smanjeno lučenje testosterona.
Estrogen se počinje lučiti u pubertetu i utiče na seksualni razvoj žena, dok zajedno sa progesteronom takođe regluliše i menstrualne cikluse žene i utiče na cjelokupan reproduktivni sistem žene. U menopauzi nivoi estrogena i progesterona variraju od ciklusa do ciklusa. Estrogen kao najdominantniji hormon kod žena ima sledeće funkcije:
- Odgovoran je za seksualni razvoj u pubertetu
- Odgovoran je za rast i razvoj grudi u pubertetu i trudnoći
- Uključen je u metabolizam holesterola
- Reguliše apetit, tjelesnu težinu kao i metabolizam glukoze
Višak estrogena
Najučestaliji simptomi koji ukazuju na višak estrogena kod žena su:
- Nadutost
- Osjetljivost grudi
- Smanjena želja za seksomm
- Glavobolja
- Anksioznost i panični napadi
- Dobijanje na težini
- Neredovni menstrualni ciklusi
- Opadanje kose
- Hladna stopala i ruke
- Problemi sa pamćenjem
- Umor i pospanost
Višak estrogena uglavnom je rezultat uzimanja određenih lijekova. Na primjer, određena terapija u menopauzi može uzrokovati višak estrogena u organizmu. Ukoliko je višak estrogena u vašem organizmu abnormalan u odnosu na nivo progesterona, radi se o stanju zvanom dominacija estrogena. Višak estrogena se dijagnostifikuje analizom krvi, kako bi utvrdili da li je u pitanju određen hormonski disbalans.
Manjak estrogena
Manjak estrogena se javlja uglavnom kod djevojčica koje još uvijek nisu u fazi puberteta kao i kod žena u menopauzu. Ipak, manjak estrogena i hormonski disbalans se može javiti kod žena svih životnih dobi. Najčešći simtomi koji ukazuju na manjak estrogena su:
- Bolan seksualni odnos usljed smanjene vlažnosti vagine
- Infekcije urinarnog trakta
- Neredovne menstruacije
- Promjene raspoloženja
- Umor
- Depresija
- Osjetljivost grudi
Manjak estrogena takođe može dovesti i do lakšeg pucanja kostiju. Estrogen je zaslužan za metabolizam kalcijuma, vitamina D i ostalih minerala odgovornih za jačinu i zdravlje kostiju. Nizak estrogen u organizmu dovodi do smanjene gustine kostiju i njhovog lakšeg pucanja. Nizak estrogen takođe utiče i na nepolodnost kod žena. Nizak estrogen u organizmu kao i hormonski disbalans mogu biti uzrok pretjeranog vježbanja, poremećaja u ishrani poput anoreksije kao i nekih bolesti bubrega.
Neredovna menstruacija
Neredovna mensutracija može takođe ukazati na hormonski disbalans u tijelu. Neredovna menstruacija je svaka menstruacija čiji je ciklus manji od 24 ili veći od 38 dana. Međutim, neredovna menstruacija je normalna pojava tokom prvih nekoliko godina mentruacije kao i tokom menupauze. Ukoliko je hormonski disbalans u organizmu zaslužan da je mensutracija neredovna u tom slučaju je potrebno pronaći koji hormoni su u pitanju kao i koji je razlog njihove neuravnoteženosti. U zavisnosti od uzroka hormonskog disbalansa u organizmu, tretmani se mogu razlikovati. Vaš doktor će vam uključiti hormonsku terapiju, a neophodno je konstatno pratiti i hormonski status u organizmu.
Hormoni hipofize
Hipofiza je žlijezda smješena ispod prednjeg dijela mozga. Uprkos svojoj maloj veličini, hipofiza luči osam hormona od kojih svaki ima ogromnu ulogu u funkcionisanju našeg tijela. Hormoni hipofize imaju raznovrsne fukcnije od stimulisanja pravilnog rada štitne žlijezde do kontrolisanja rada metabolizma. Hormonski disbalans pod nazivom hipopituitarizam je poremećaj usljed smanjenog niva hormona hipofize. Hormoni hipofize su:
- Adrenokortikotropni hormon (ACHT):utiče na proizvodnju kortizola kao i adrenalina i noradrenalina.
- Antidiuretski hormon (ADH): kontroliše krvni pritisak i tečnost u organizmu.
- Foliko-stimulirajući hormon (FSH): stimuliše rast folikula jajnika kod žena i proizvodnju sperme kod muškarac
- Hormon rasta (GH): utiče na rast i razvoj djece, dok kod odraslih utiče na metabolizam
- Luteinizirajući hormon (LH): utiče na plodnost, pubertet kao i menstruacije kod žena.
- Oksitocin: hormon odgovoran za laktaciju, a ima uticaj i na cjelokupno ljudsko ponašanje
- Prolaktin: hormon hipofize sa peko 300 fukncija u tijelu
- Tiroidno stimulirajući hormon (TSH): reguliše proizvodnju hormona štitne žlijezde
Usporen rad hipofize
Simptomi usporenog rada hipofize zavise od toga koji hormoni hipofize se ne luče dovoljno. Na primjer, hormonski disbalans hipofize kod djece manifestuje se niskim rastom usljed nedovoljnog lučenja hormona rasta. Smanjeno lučenje foliko stimulirajućeg hormona ili luteinizirajućeg hormona može dovesti do problema sa seksualnom fukncijom, menstruacijom i plodnošću.
Hormonski disbalans usljed usporenog rada štitne žlijezde može uticati na više hormona hipofize istovremeno. Generalno, cilj liječenja hipopituitarizma jeste uspostavljanje hormonskog balansa hormona hipofize. Terapija uglavnom uključuje hormone koje hipofize koje ova žlijezda ne proizvodi dovoljno.
U rijetkim slučajevima, hormonski disbalans može biti uzrokovan tumorima hipofize. U ovom slučaju neophodna je hirurška intervencija kako bi se odstranio tumor i upostavio pravilan rad žlijezde.
Pročitajte i : 6 znakova da imate problema sa štitnom žlijezdom
Kako prirodnim putem liječiti hormonski disbalans?
Hormoni imaju značajne efekte na naše mentalno, fizičko i emocionalno zdravlje. Ovi hemijski glasnici igraju glavnu ulogu u kontroli apetita, tjelesne težine i raspoloženja. U normalnom stanju, naše endokrine žlijezde proizvode preciznu količinu svakog hormona neophodnog za različite procese u našem tijelu.
Međutim, hormonski disbalans usljed prevelike ili premale količine lučenja nekog hormona sve je učestalija pojava zbog modernog i užurbanog načina života. Srećom, zdrava i izbalansirana ishrana kao i ostale zdrave navike u ponašanju mogu poboljšati naše hormonalno zdravlje i spriječiti hormonski disbalans.
Jedite dovoljno proteina
Optimalnim unosom proteina kroz ishranu obezbjedićete vašem tijelu dovoljnu količinu aminokiselina koje tijelo nije u stanju samo da proizvede. Unošenjem proteina i aminokiselina održaćete vaše kosti, mišiće i kožu zdravim. Osim toga, proteini utiču na proizvodnju hormona koji kontrolišu vaš apetit. Istraživanja su pokazala da konzumiranje proteina smanjuje lučenja grelina- hormona gladi zaduženog za kontrolisanje apetita u organizmu.
Vježbajte redovno
Fizička aktivnost može značajno da utiče na aktivnost hormona. Redovnim vježbanjem smanjićete nivoe lučenja insulina. Prevelika količina insulina u organizmu može izazvati hormonski disbalans koji dalje za posljedicu ima povećanu opasnost od bolesti srca, dijabetesa i kancera. Različite fizičke aktivnosti sniziće nivo insulina u organizmu, dok kod muškaraca vježbanje pojačava lučenje testosterona i hormona rasta.
Izbjegavajte šećer i rafinisane ugljene hidrate
Šećer i ugljeni hidrati direktno su povezani sa brojnim bolestima i stanjima u koje spada i hormonski disbalans. Minimiziranjem nivoa šećera i ugljenih hidrata u organizmu održaćete optimalan nivo hormona u organizmu i izbjeći gojaznost kao i pojavu dijabetesa. Studije su pokazale da fruktoza značajno podiže nivo insulina u organizmu naročito kod gojaznih osoba. Pridžavanjem dijete sa smanjenim unosom ugljenih hidrata spriječićete hormonski disbalans u organizmu koji dovodi do bolesti poput rezistencije insulina kao i sindroma policističnih jajnika kod žena.
Naučite se nositi sa stresom
Stres takođe može biti okidač za hormonski disbalans u tijelu. Dva glavna hormona odgovorna za stres su kortizol i adrenalin. Kortizol je poznat i kao hormon stresa, jer pomaže organizmu da se izbori sa stresom, dok je andrenalin hormon koji vašem tijelu omogućava dovoljno energije kako biste se izborili sa opasnosti ili problemom
. Stotinama godina ranije, ovi hormoni su se lučili usljed prijetnje od predatora, danas su aktivirani uglavnom stresnim svakodnevnicama modernog života. Nažalost, hronični stres može održati povišene nivoe kortizola u organizmu što izaziva pretjeranu potrebu za hranom, pojavu gojaznosti kao i masne naslage na stomaku. Povišen nivo adrenalina održava visok krvni pritisak, ubrzan rad srca i anksioznost.
Izbjegavajte prejedanje i izgladnjivanje
Previše ili premalo hrane izazvaće hormonski disbalans u organizmu i probleme sa tjelesnom težionom. Prejedanjem se povećava lučenje insulina naročito izraženo kod osoba sa razvijenom rezistencijom na insulin. Sa druge strane, izgladnjivanje povećava lučenje kortizola- hormona stresa što će takođe rezultovati povećanom tjelesnom težinom. Doktori preporučuju optimalan unos od 1200 kalorija po danu kako biste izbjegli horomonski disbalans.
Pijte zeleni čaj
Zeleni čaj je poznat kao jedan od najdzdravijih napitaka ikad, pa nije ni čudo što se preporučuje i u tretiranju stanja kao što je hormonski disbalans. Konzumiranjem zelenog čaja povećaćete osjetljivost na insulin kao i smanjiti njegovo lučenje, a posebno se preporučuje kod dijabetičara i gojaznih osoba.
Naspavajte se
Bez obzira koliko vaša ishrana bila zdrava i raznovrsna kao i da li redovno vježbate, nedovoljan broj sati sna odraziće se na vaše zdravlje. Neispavanost i loš san odgovorni su za hormonski disbalans u organizmu koji uključuje hormone poput kortizola, insulina, leptina, grelina kao i hormone rasta. Istaživanja su pokazala da kod mušakaraca koji su imali samo pet sati sna nivo insulina može porasti čak za 20%.
Ipak, kvalitet sna je jednako bitan kao i kvantitet. Vašem mozgu je potreban neprekidan san kako bi prošao kroz svih pet faza u ciklusu spavanja. Ovo je posebno važno za regulisanje hormona rasta, koji se uglavnom luči tokom sna. Kako bi izbjegli hormonski disbalans u organizmu, nastojte da svako veče odstavate minimalno sedam sati kvalitetnog sna.